Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Ο μοναδικός Απρίλης στο Καραϊσκάκη το 2013 (vid)

Σε όλη τους την ιστορία στην Α' Εθνική, ο Ολυμπιακός έχει φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό μόλις μία φορά μήνα Απρίλη σε ένα εντυπωσιακό ματς που τελείωσε στο 1-1.

Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έχουν συναντηθεί μόλις μία φορά ακόμα μήνα Απρίλη στο Γεώργιος Καραϊσκάκης στην κοινή τους πορεία στην Α’ Εθνική. Ήταν στις 14 Απριλίου του 2013.

Σε εκείνο το ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό αρκετά μπροστά στη βαθμολογία, ο Παναθηναϊκός θέλησε να “φέρει” ένα πλήγμα γοήτρου στον αντίπαλό του και κατάφερε να προηγηθεί με τον Λουτσιάνο Φιγκερόα στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το ματς στα ίσα έφερε ο Μήτρογλου από κοντά τρία λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι. Ήταν μια γεμάτη ισοπαλία, με αρκετές φάσεις και πλούσιο θέαμα. Ουδέποτε είχαν ξανασυναντηθεί Απρίλη οι δύο ομάδες με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό και ούτε ξανασυναντήθηκαν μέχρι και το επερχόμενο ντέρμπι. Θυμηθείτε τί είχε γίνει τον Απρίλη του 2013 στο Καραϊσκάκη.