“Λύγισε” από Σισέ και Λάτσιο

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Αρης από τη Λάτσιο, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Ριέτι. Ο Τζιμπρίλ Σισέ στο 33ο λεπτό σημείωσε το δεύτερο τέρμα των "λατσιάλι" ενώ ο Γάλλος πρώην σούπερ σταρ του Παναθηναϊκό αστόχησε και σε πέναλτι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου...

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Αρης από τη Λάτσιο, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Ριέτι. Ο Τομάζο Ρόκι άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό μετά από ασίστ του Μάουρι, ενώ ο Τζιμπρίλ Σισέ διαμόρφωσε το 2-0 στο 33΄ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μάουρι.

Ο πρώην σταρ του Παναθηναϊκού είχε την ευκαιρία να σημειώσει κι άλλο γκολ, όμως αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 48΄. Την “εσχάτη των ποινών” κέρδισε ο Ρόκι, όταν ανατράπηκε από τον Βανγκέλι.

Τα αμυντικά κενά του Άρη ήταν εμφανή στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης με την Λάτσιο. Οι «κιτρινόμαυροι» αδυνατούσαν να διώξουν την μπάλα από την περιοχή τους, ενώ ο Φατί φαινόταν εντελώς μόνος στα μαρκαρίσματα στο χώρο του κέντρου.

Δεδομένα ο Σάκης Τσιώλης θα είδε τα κενά στην άμυνα των «κιτρινόμαυρων», ενώ για ένα ακόμα παιχνίδι έδωσε πολλές ευκαιρίες και σε νέα παιδιά προκειμένου να πάρουν χρόνο συμμετοχής.

ΛΑΤΣΙΟ (Εντουάρντο Ρέχα): Μπιζάρι, Ζάουρι, Ντιακιτέ, Ντίας, Γκαρίδο, Τσάνα (75΄ Ντελ Νέρο), Λεντέσμα, Λούλιτς, Μάουρι, Ρόκι (75΄ Φότζια), Σισέ (83΄ Κόζακ)

ΑΡΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Σηφάκης, Βανγκέλι (84΄ Σακάτα), Μίσελ (84΄ Οικονομόπουλος), Παπαζαχαρίας (54΄ Κοτσώνης), Λαζαρίδης, Φατί (84΄ Κανούλας), Νέτο (80΄ Κατίδης), Τόχα, Καπετάνος, Καστίγιο (72΄ Παπαστεργιανός), Σολτάνι (63΄ Αγτζίδης)

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Λήξη του αγώνα…

84′ Οι Οικονομόπουλος, Κανούλας και Σακάτα, στις θέσεις των Μίσελ, Φατί και Βανγκέλι

80′ Ο Κατίδης στη θέση του Νέτο

73′ Ο Φατί έκανε την σέντρα, ο Τσέζαρεκ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπιζάρι μπλόκαρε

72′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Καστίγιο δίνει τη θέση του στον Παπαστεριανό

63′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Αγτζίδης στη θέση του Σολτάνι

54′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Κοτσώνης πήρε τη θέση του Παπαζαχαρία

47′ Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ρόκι να κερδίζει πέναλτι και τον Τζιμπρίλ Σισέ να στέλνει την μπάλα πολύ πάνω από το δοκάρι από τα 11 βήματα…

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος…

45’+ Λήξη πρώτου μέρους…

45′ Φάουλ του Ουγκαρίδο, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη

33′ 2-0 Κόρνερ από αριστερά για την Λάτσιο, ο Λαζαρίδης έχασε τον Σισέ και ο Γάλλος επιθετικός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη

26′ Ευκαιρία για τον Άρη. Λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Μπιζάρι, η μπάλα έφτασε στον Νέτο, ο οποίος πλάσαρε άουτ, σχεδόν προ κενής εστίας

22′ Ο Μάουρι μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε στην καρδιά της άμυνας του Άρη και ο Ρόκι πλάσαρε και άνοιξε το σκορ

18′ Μεγάλη ευκαιρία για την Λάτσιο. Τρομερή μπαλιά του Λεντέσμα, ο Ρόκι “τσίμπησε” ωραία από τον Λαζαρίδη, αλλά το πλασέ του έδιωξε ο Σηφάκης με το πόδι

13′ Ατομική προσπάθεια του Σισέ και νέο συρτό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα και πάλι δίπλα από το δεξί δοκάρι

9′ Δυνατό σουτ του Καπετάνου έξω από την περιοχή, άουτ

5′ Πρώτο σουτ στον αγώνα, το έκανε ο Σισέ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε…