Έγραψε ιστορία στην Βερόνα η ΣΠΑΛ (video)

Η ΣΠΑΛ πέτυχε την ευρύτερη νίκη της ιστορίας της στο καμπιονάτο, επικρατώντας 0-4 της Κιέβο Βερόνα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως απέναντί τους βρισκόταν μια ομάδα με αρκετές αλλαγές και από την αρχή πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν με κεφαλιά του Φελίπε στο 8′ και είχαν αρκετές ευκαιρίες να βάλουν περισσότερα γκολ στο πρώτο μέρος με την Κιέβο να είναι “αναιμική”.

Αυτά που δεν μπήκαν στο πρώτο 45λεπτο, μπήκαν στο δεύτερο, το οποίο ξεκίνησε με το γκολ του Φλόκαρι στο 48′, ενώ 7 λεπτά αργότερα ο Φελίπε πέτυχε για πρώτη φορά στην καριέρα του 2 γκολ σε ένα παιχνίδι για το 0-3 που επιβεβαιώθηκε μέσω VAR. Το τελικό 0-4 για την ευρύτερη νίκη στην ιστορία της ΣΠΑΛ στη Serie A, έκανε ο Κούρτιτς στο 81′.

ΚΙΕΒΟ: Σέμπερ, Αντρεόλι, Σέζαρ, Φρέι, Ντε Πάολι(31′ Καραμοκό), Ντρέτσκα, Χετεμάι(46′ Ντιουσέ), Ριγκόνι, Βινιάτο(73′ Βινιάτο), Μετζιορίνι, Γρούμπατς

ΣΠΑΛ: Βιβιάνο(85′ Πολούτσι), Μπονιφάτσι, Φελίπε, Τσιόνεκ, Λάτσαρι, Φαρές, Μισιρόλι(68′ Σκιαταρέλα), Κούρτιτς, Μούρτζια, Φλόκαρι(74′ Αντενούτσι), Πετάνια