«Κόλλησε» η Πάρμα, βελτιωμένη η Κιέβο (video)

Tην ευκαιρία να ανέβει στην 6η θέση της βαθμολογίας, έχασε η Πάρμα. Η ομάδα του Ντ΄Αβέρσα «κόλλησε» στο 1-1 με την ουραγό Κιέβο στο «Ένιο Ταρντίνι» και δεν μπόρεσε να «πιάσει» την 6η θέση και να κινηθεί πια σε ευρωπαϊκή τροχία.

Το πρώτο ημίχρονο είχε κακό ρυθμό, Η απουσία του Ζερβίνιο, ήταν εμφανέστατη στους γηπεδούχους, καθώς ο αντικαταστάτης του Ζονατάν Μπιαμπιανί, κινήθηκε σε ρηχά νερά. Ο Ινγκλέζε ήταν απομονωμένος στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι «παρμέντσι» να απειλήσουν ελάχιστα. Ουσιαστικά η καλύτερη φάση για τους γηπεδούχους ήταν στο 26ο λεπτό, αλλά το σουτ του Μπαριλά μέσα από την περιοχή, βρήκε σε ετοιμότητα τον Στέφανο Σορεντίνο που απέκρουσε την μπάλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ της Κιέβο στα 27 δευτερόλεπτα. Ο Πελισιέρ κινήθηκε ωραία μέσα στην περιοχή, γύρισε την μπάλα προς την εστία και ο επερχόμενος Στεπίνσκι, απλώς την έσπρωξε στα δίχτυα. Η Πάρμα έφτασε στην ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του αρχηγού της Μπρούνο Άλβες. Στο 73ο λεπτό η Κιέβο έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Ντε Πάολι, αλλά κατάφερε να κρατήσει το θετικό αποτέλεσμα. Στο 88΄η Πάρμα είχε την ευκαρία να κερδίσει το ματς, αλλά το σουτ του Ινγκλέζε βρήκε το αριστερό δοκάρι του Σορεντίνο.

4η ισοπαλία στις 4 τελευταίες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα για την ουραγό του πρωταθλήματος, 3η σερί με τον Ντομένικο Ντι Κάρλο στον πάγκο της.