Μπενεβέντο-Πάρμα 2-2: “Χρυσός” βαθμός στο φινάλε (hls)

Με γκολ του Ντένις Μαν στο 88ο λεπτό η Πάρμα απέφυγε την ήττα στην έδρα της Μπενεβέντο (2-2) και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή στη Serie A.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με Γκλικ (23′) και Ιονίτα (67′), όμως η Πάρμα είχε ισάριθμες φορές απάντηση. Στο 55′ ο Κούρτιτς ισοφάρισε αρχικά σε 1-1 και στο 88ο λεπτό ο Ντένις Μαν με το πρώτο του φετινό γκολ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μάλιστα, στο 60ο λεπτό ο Γκαλιόλο βρήκε δίχτυα, όμως ύστερα από χρήση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και η “μάχη” της παραμονής συνεχίζεται. Η Πάρμα έφτασε τους 20 βαθμούς και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης, με τη Μπενεβέντο να είναι πιο ασφαλής έχοντας 30 βαθμούς μετά από 29 παιχνίδια.