Σπέτσια-Κάλιαρι 2-1: Εξάποντο στο θρίλερ (hls)

Σε ματς που έσπασε καρδιές στο φινάλε, η Σπέτσια πέτυχε νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας απέναντι στην Κάλιαρι που συνεχίζει να "βυθίζεται"

Η αρχή της αναμέτρησης στο “Αλμπέρτο Πίκο” ανήκε στην Κάλιαρι, καθώς η ομάδα του Λεονάρντο Σέμπλιτσι πίεσε τη Σπέτσια και με πρωταγωνιστή το Ζοάο Πέδρο έφτασε σε τρεις περιπτώσεις κοντά στο προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι μετά το 20ο λεπτό χωρίς όμως να μπορέσουν να βγάλουν μεγάλη στιγμή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Αυτή ήρθε με την έναρξη του δεύτερου μέρους, με το Ρικάρντο Πίκολι να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά στο 49ο λεπτό.

Η Σπέτσια είχε την τύχη με το μέρος της και στο 79ο λεπτό για να κάνει το 2-0 με τον Τζούλιο Ματζιόρε, έχοντας νωρίτερα γλυτώσει από την ισοφάριση σε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες της Κάλιαρι.

Στο 83ο λεπτό ο Γκαστόν Περέιρο μείωσε σε 2-1 κι όταν στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ζοάο Πέδρο ισοφάρισε είδε το VAR να επεμβαίνει και να ακυρώνει το γκολ για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.