Λέτσε-Πάρμα 3-4: Υποβιβάστηκε η Λέτσε (vid)

Η Πάρμα επικράτησε με 4-3 εκτός έδρας της Λέτσε και σε συνδυασμό μτ η νίκη της Τζένοα η ομάδα του Λιβεράνι υποβιβάστηκε στη Serie B.

Η Πάρμα προηγήθηκε με αυτογκόλ του Λουτσιόνι μετά από σουτ που επιχείρησε ο Ερνάνι και με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι. Ο λουτσιόνι στην προσπάθειά του να απομακρύνει έδωσε άθελά του προβάδισμα στον αντίπαλο.

Στο 24’ η Πάρμα σημείωσε το 0-2 σε αντεπίθεση και με τελικό αποδέκτη τον Καπράρι με τους παίκτες του Ντ’ Αβέρσα όμως να εξαφανίζονται από το γήπεδο και να κάνουν παιδικά αμυντικά λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο το ημιχρόνου.

Γεγονός που αξιοποίησε η Λέτσε, αρχικά μειώνοντας στο 40ο λεπτό με κεφαλιά του Μπαράκ και κάνοντας το 2-2 με τον Μεκαριέλο στο 45ο λεπτό. Μάλιστα απώλεσαν σημαντική ευκαιρία για 3ο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Φάλκο.

Ο Κορνίλιους σκόραρε για το 2-3 στο 52ο λεπτό και ο Ινγκλέσε που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι διαμόρφωσε το 2-4 στο 66’.
Το τελικό αποτέλεσμα (3-4) διαμόρφωσε στο 68ο λεπτό ο Λαπαντούλα.