Μπρέσια-Σαμπντόρια 1-1, μοιρασιά στο φινάλε (Video)

Μπρέσια και Σαμπντόρια είχαν από ένα ημίχρονο στο Ριγκαμόντι, με την ισοπαλία να καθορίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό μετά το 25λεπτο. Στο 27′ η Σαμπντόρια κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Κουαλιαρέλα πλάσαρε άουτ.

Στο 35 η Μπρέσια είχε δοκάρι με τον Zμρχαλ, για να έρθει το 0-1 μετά από σουτ του Λερίς και κόντρα στον Γκασταλντέλο.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους η Μπρέσια με πέναλτι του Τορεγκρόσα ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ανατροπή, αλλά η κεφαλιά του Ζμρχαλ στο 77′ σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι.

Αυτό ήταν το τελευταίο ματς του Γκασταλντέλο, ο οποίος μετά από 305 συμμετοχές στη Serie A “κρέμασε” τα παπούτσια του.

ΜΠΡΕΣΙΑ: Αντρενάτσι, Σαμπέλι, Ματέγιου, Γκασταλντέλο(59′ Σεμπρίνι), Μαβγκραβίτι, Τονάλι, Ντεσένα, Ζμρχαλ, Σπάλεκ(59′ Εντόι), Αγιέ(68′ Ντοναρούμα,78′ Βιβιάνι)), Τορεγκρόσα

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Φαλκόνε, Ντεπάολι, Αουγκέλο, Γιοσίντα, Τονέλι(19′ Κόλεϊ), Λερίς(68′ Λινέτι), Βιέρα(72′ Θόρσμπι), Μπερτολάτσι(72′ Άσκιλντσεν), Μαρόνι(68′ Γιάνκτο), Γκαμπιαντίνι, Κουαλιαρέλα