Αταλάντα-Μπρέσια 6-2: Πάει να γράψει ιστορία (vid)

Η Αταλάντα σκόρπισε και την Μπρέσια με 6-2 και προσπέρασε Ίντερ και Λάτσιο στοχεύοντας σε ρεκόρ τερμάτων στην ιστορία της Serie A.

Η ομάδα του Γκασπερίνι έχει φτάσει πλέον τα 93 γκολ στο πρωτάθλημα και απειλεί το απόλυτο ρεκόρ παραγωγικότητας που έχει η Τορίνο από τη σεζόν 1947-48 με 105 τέρματα.

Η Αταλάντα πήρε προβάδισμα με την πρώτη τελική της προσπάθεια στο παιχνίδι και σκόρερ τον Πάσαλιτς στο 2ο λεπτό. Ήταν το γρηγορότερο γκολ της ομάδας  του Γκασπερίνι στο εφετινό πρωτάθλημα.

Στο 8′ η Μπρέσια απάντησε με ωραίο πλασέ του Τορεγκρόσα που αξιοποίησε λάθος της άμυνας των γηπεδούχων.

Στο 25ο λεπτό ο Ντε Ρόον αξιοποίησε με τη σειρά του την εξαιρετική πάσα του Γκόσενς και με υπέροχο πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αντρενάτσι για το 2-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μαλινόφσκι με ένα ακόμη εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 3-1 και στο 30ο λεπτό, με την τέταρτη τελική της στο παιχνίδι να καταλήγει στα δίχτυα η Αταλάντα αύξησε με τον Ζαπάτα τον δείκτη του σκορ στο 4-1 σε εκπληκτικό και ιδιαίτερα αποτελεσματικό πρώτο ημίχρονο.

Ο Πάσαλιτς σημείωσε ακόμη δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (56′, 58′) έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 6-1 και πέτυχε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6-2 με τον Τσπάλεκ στο 83ο λεπτό.

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τσούταλο, Καλντάρα, Τζιμσίτι, Καστάν, Ντε Ρόον, Ταμέζ, Γκόσενς, Πάσαλιτς, Μαλινόφσκι, Ζαπάτα.

Μπρέσια: Αντρενάτσι, Σεμπρίνι, Ματέγιου, Τσάνσελορ, Μανγκραβίτι, Ντεσένα, Βιβιάνι, Μπιάρνασον, Ντοναρούμα, Τορεγκρόσα, Τσπάλεκ.