ΣΠΑΛ-Κάλιαρι 0-1: Πολύτιμο τρίποντο στο τέλος! (vid)

Με γκολ του Σιμεόνε στο 93ο λεπτό η Κάλιαρι νίκησε 1-0 στη Φεράρα τη ΣΠΑΛ κατακτώντας τους τρεις πόντους για πρώτη φορά μέσα στο 2020 ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας

Αγνοούσε τη νίκη από τις αρχές Δεκεμβρίου η Κάλιαρι, τα κατάφερε όμως στο τέλος στο «Πάολο Μάτσα», απέναντι στη ΣΠΑΛ που καιγόταν για τους τρεις βαθμούς.

Η σημαντική νίκη για την ομάδα της Σαρδηνίας, ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά το σουτ του Μπίρσα και την ασθενή απόκρουση του Λετίτσα, ο Ζοάο Πέντρο γύρισε πολύ όμορφα τη μπάλα στον Σιμεόνε που με κοντινή κεφαλιά σκόραρε, προς απογοήτευση των γηπεδούχων που βλέπουν πια την υπόθεση σωτηρία να απομακρύνεται οριστικά.

Προηγουμένως πάντως, στο 84ο λεπτό η ΣΠΑΛ είχε τη δυνατότητα να προηγηθεί εκείνη, αλλά απώλεσε διπλή ευκαιρία με Τσέρι και Πετάνια. Πρώτη νίκη μετά από 12 παιχνίδια για την ομάδα του Τζέγκα, 6η συνεχόμενη εντός έδρας ήττα για την ομάδα της Φεράρα.