Τα γκολ της 20ης αγωνιστικής στη Serie A (video)

H Γιουβέντους, η Λάτσιο και η Μίλαν ήταν οι κερδισμένες της 20ης αγωνιστικής στην Ιταλική Serie A με την Ίντερ να «σκοντάφτει» στο Λέτσε μένοντας τρεις πόντους κάτω από την κορυφή.

Γιουβέντους – Πάρμα 2-1

Δυσκολεύτηκε η Γιουβέντους στο Τορίνο, ώσπου ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ απέναντι στην άμυνα της Πάρμα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου!
Ο Δανός Κορνέλιους με κεφαλία ισοφάρισε με κεφαλιά στο 55’ όμως ο Ρονάλντο τρία λεπτά αργότερα με ωραίο πλασέ έδωσε εκ νέου του προβάδισμα στους πρωταθλητές Ιταλίας!

Γιουβέντους – Πάρμα: 2-1

Μίλαν – Ουντινέζε   3-2

«Τι είχες Μίλαν, τι είχα πάντα (φέτος)..» Άλλο ένα απόγευμα λαχτάρας για τους φιλάθλους των «ροσονέρι» στο Τζιουζέπε Μεάτσα όπου η ομάδα του Μιλάνου νίκησε με 3-2 την Ουντινέζε σε ένα εντυπωσιακό ματς όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λάρσεν (6’), οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με γκολ των Ρέμπιτς (48’) και Χερνάντες (71’), ο Λαζάνια ισοφάρισε στο 85’ και στις κλαθυστερήσεις ο Ρέμπιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Μίλαν – Ουντινέζε: 3-2 (HL)

Μπρέσια – Κάλιαρι  2-2

Άλλο ένα συναρπαστικό ματς στη Λομβαρδία όπου Μπρέσια και Κάλιαρι έμειναν ισόπαλες 2-2. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Τορεγκρόζα (27’, 49’) και των φιλοξενούμενων ο Βραζιλιάνος Ζοάο Πέδρο (20’, 67’ πεν.)
Αποβλήθηκε ο Μπαλοτέλι στο 81’ έξι λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι!

Μπρέσια – Κάλιαρι: 2-2 (HL)

Μπολόνια – Ελλάς Βερόνα 1-1

Καλύτερη η Μπολόνια στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε με τον Μπάνι στο 20ο λεπτό. Στην επανάληψη ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (66’) και στο 81’ ο Μπορίνι διαμόρφωσε το τελικό 1-1

Μπολόνια – Βερόνα: 1-1 (HL)

Λέτσε – Ίντερ  1-1

Αυτή κι αν ήταν… γκέλα για την Ίντερ που είχε την υπεροχή στο Λέτσε, μόχθησε μέχρι να προηγηθεί με το Μπαστόνι στο 71’ – τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι – αλλά ο Μασκόσου ισοφάρισε για τους γηπεδούχους έξι λεπτά αργότερα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1

Λέτσε-Ίντερ: 1-1 (HL)

Τζένοα – Ρόμα  1-3

Σε ανοδική πορεία η Ρόμα πέτυχε την 3η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη! Στο «Λουίτζι Φεράρις» ο Ουντέρ άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό. Στο 44’ με αυτογκόλ του Μπιράσι έγινε το 0-2.
Μείωσε η Τζένοα ένα λεπτό αργότερα με τον Πάντεφ και στο 74’ ο Ντζέκο ολοκλήρωσε το θρίαμβο της ομάδας του.

Τζένοα – Ρόμα: 1-3

Λάτσιο –Σαμπντόρια  5-1

Την 5η συνεχόμενη νίκη της στη Serie A πέτυχε η Λάτσιο, με το επιβλητικό 5-1 απέναντι στη Σαμπντόρια!
Τρία γκολ σημείωσε ο Ιμόμπιλε (17’ πεν, 20’, 65’ πεν) κι από ένα οι Καϊσέδο (7’) και Μπάστος (54’). Η ομάδα της Γένοβας μείωσε με τον Λίνετι στ 70ο λεπτό.

Tρομερή Λάτσιο!

Σασουόλο – Τορίνο  2-1
Σημαντική η νίκη της Σασουόλο επί της Τορίνο η οποία προηγήθηκε με αυτογκόλ του Λοκατέλι στο 20ο λεπτό.
Ο Ιβοριανός Μπογκά στο 63’ και ο Μπεράρντι στο 71’ έφεραν την ανατροπή.

Σασουόλο-Τορίνο 2-1 HL

Νάπολι – Φιορεντίνα   0-2

Συνεχίζεται ο αγωνιστικός κατήφορος της Νάπολι καθώς έχασε κι από τη  Φιορεντίνα στο «Σαν Πάολο»!
Τα γκολ των «Βιόλα» πέτυχαν οι Κιέζα στο 26ο λεπτό και Βλάοβιτς στο 74ο λεπτό.

Νάπολι – Φιορεντίνα: 0-2 (HL)