Δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο της Γιουβέντους η Ίντερ (video)

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Πάρμα σταμάτησε την Ίντερ στο Τζουζέπε Μεάτσα. Πέρσι νίκησε και φέτος πήρε ισοπαλία από τους νερατζούρι. Με το 2-2 η Ίντερ έχασε την ευκαιρια να ανέβει στην κορυφή της Σέριε Α.

Λίγο πριν την εκκίνηση του αγώνα η Ίντερ ενημερώθηκε για το 1-1 της Γιουβέντους με την Λέτσε.

Οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε πήραν το προβάδισμα με λίγη τύχη, στην πρώτη φάση του αγώνα. Ένα σουτ του Καντρέβα (23′) κατέληξε στα δίχτυα μετά από κόντρες σε δύο παίκτες των παρμέντσι.

Το ματς όμως γύρισε μέσα σε εφτά λεπτά. Ο δανεικός από την Ίντερ στην Πάρμα, Γιαν Καραμό ισοφάρισε στο 26ο λεπτό και από ασίστ του Καραμό ο Ζερβίνιο πέτυχε το 1-2 στο 30ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ έκανε στην άκρη τον εκνευρισμό του πρώτου ημιχρόνου. Μπήκε στο γήπεδο απαιτώντας να ισοφαρίσει γρήγορα και τα κατάφερε με γκολ του Λουκάκου (51′).

Από εκεί και πέρα οι νερατζούρι πίεσαν αλλά ευκαιρία δεν βρήκαν. Έφταναν στην περιοχή χωρίς να απειλούν ουσιαστικά την Πάρμα. Δύο καλές στιγμές στις καθυστερήσεις από τον 17χρονο Εσπόζιτο δεν έφεραν τη νίκη.

Το 2-2 σημαίνει ότι η Ίντερ παραμένει στο -1 από την Γιουβέντους η οποία νωρίτερα είχε γκελάρει στην έδρα της Λέτσε με ισοπαλία 1-1.