Επιτέλους νίκη στο «Ένιο Ταρντίνι» για την Πάρμα (video)

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη μετά τις 25 Νοεμβρίου πέτυχε η Πάρμα. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντ΄Αβέρσα επικράτησε 1-0 στο «Ένιο Ταρντίνι» της Τζένοα, στο 2ο χρονικά παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής στη Serie A.

Το γκολ του Κούτσκα στο 78ο λεπτό ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση, σε μία φάση διαρκείας, αφού εκτελέστηκε κόρνερ, ο Κούτσκα έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, από πολύ κοντά ο Ριγκόνι σημάδεψε το αριστερό δοκάρι και χρειάστηκε το κοντινό σουτ του Σλοβάκου για να μπει η μπάλα στα δίχτυα.
Ήταν ένα ματς με ελάχιστες φάσεις μέχρι το 65ο λεπτό, αλλά στο τελευταίο 25λεπτο ο ρυθμός ανέβηκε, η Τζένοα πριν δεχτεί το γκολ είχε τρεις τελικές προσπάθειες με Σανάμπρια (63΄,70΄) και με τον Λεράγκερ (67΄).

H φάση διαρκείας που σκόραρε ο Σλοβάκος Κούτσκα

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζερβίνιο βγήκε μαζί με τον Ριγκόνι στην κόντρα, ο Αγρικανός δεν επέδειξε ομαδικό πνεύμα πασάροντας στον αφύλακτο συμπαίκτη του και πλάσαρε άουτ, στην πιο σημαντική ευκαιρία στο παιχνίδι. Μάλιστα ο Ζερβίνιο, έχασε την ευκαιρία να φτάσει τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα, που θα αποτελεούσε την καλύτερη επίδοση του στην Ιταλία.