Λάτσιο – Ουντινέζε 1-2: Ένα τρελό… εξάλεπτο (highlights)

Σε διάστημα έξι μόλις λεπτών μπήκαν τα τρία γκολ στον αγώνα του "Ολίμπικο" ανάμεσα σε Λάτσιο και Ουντινέζε (1-2) για την 28η αγωνιστική στη Serie A΄

Ένα… τρελό εξάλεπτο ήταν αρκετό για να κρίνει τον νικητή του αγώνα μεταξύ της Λάτσιο και της Ουντινέζε.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος, αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Λούκα στο 46΄.

Τρία λεπτά αργότερα με το αυτογκόλ του Τζανέτι ο αγώνας έρχεται και πάλι σε ισορροπία (1-1), για να φτάσουμε στο 51΄ όπου από το πλασέ του Ισπανού Θαράγα, διαμορφώθηκε το τελικό 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Καταλυτικό ρόλο στη νίκη των Φριουλάνων (που τελείωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Πέρεθ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων) έπαιξε ο τερματοφύλακας της ομάδας Μαντούκα Οκόγιε, που με τις επεμβάσεις του κράτησε “όρθια” την ομάδα του η οποία έκανε άλμα παραμονής στην κατηγορία καθώς έφτασε στην 13η θέση με 27 βαθμούς.

Αντίθετα η Λάτσιο (που γνώρισε την 4η της ήττα στα πέντε τελευταία παιχνίδια) παρέμεινε στην 9η θεση με 40 βαθμούς και είναι αρκετά μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της ερχόμενης περιόδου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα τελευταία δευτερόλεπτα χρησιμοποιήθηκε ο Χρήστος Μανδάς (ντεμπούτο στο πρωτάθλημα) καθώς χρειάστηκε να αντικαταστήσει τον τραυματία Προβεντέλ.