Ρόμα – Νάπολι 2-0: Νίκη προσπέρασης (highlights)

Επαγγελματική νίκη για τη Ρόμα! «Καθάρισε» τους «παρτενοπέι» με 2-0.

Η Ρόμα φιλοξένησε την Νάπολι στο βραδινό ματς του Σαββάτου, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής στη Serie A.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε ένταση, γρήγορο ρυθμό και σκληρά μαρκαρίσματα αλλά έλειπε το γκολ, οι «τζιαλορόσι» ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον αρκετά δραστήριο Μπόβε, που μέσα σε δύο λεπτά, την πρώτη έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και την δεύτερη είδε τον Μέρετ να του λέει «όχι» από πλεονεκτική θέση.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε χωρίς να συμβεί κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι και το 66΄ λεπτό και την αποβολή του Πολιτάνο. Η κόκκινη αυτή έδωσε ώθηση στη Ρόμα που το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με τον Πελεγκρίνι στο 76′. Ακολούθησε δεύτερη αποβολή στο ματς με τον Όσιμεν να δέχεται την κόκκινη κάρτα και να αφήνει την ομάδα του με 9 παίκτες. Ο Λουκάκου στο 96΄ λεπτό και στην τελευταία φάση του παιχνιδιού πέτυχε το 2-0 μετά από υποδειγματική αντεπίθεση κλειδώνοντας το αποτέλεσμα.

Η νίκη αυτή έφερε τη Ρόμα στην 6η θέση με 28 βαθμούς, αφήνοντας τη Νάπολι έβδομη με 27 πόντους.

Συνθέσεις:

Ρόμα: (Μουρίνιο), Πατρίσιο, Εντικά, Γιορέντε, Μαντσίνι, Ζαλέφσκι (Ελ Σαράουι, 70)’, Μπόβε, Παρέδες (Αζμούν, 71’), Κριστάντε, Κρίστενσεν (Τσελίκ, 75’), Λουκάκου, Μπελότι (Πελέγκρίνι, 71’).

Νάπολι: (Ματσάρι), Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Ζεσούς (Νατάν, 87’), Ρούι (Τζερμπίν, 81’), Ζιελίνσκι (Τζανόλι, 81’), Λομπότκα (Καγιούστε, 52’), Ανγκισά, Πολιτάνο, Κβαρατσχέλια (Ρασπαντόρι, 87’), Όσιμεν.