Ίντερ – Σασουόλο 4-2: Με… οδηγό τον Λουκάκου (hls)

Ο Βέλγος επιθετικός σκόραρε δις και οδήγησε την Ίντερ στην άνετη νίκη (4-2) επί της Σασουόλο, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «νερατζούρι» με… κεκτημένη ταχύτητα από την τεράστια νίκη επί της Μίλαν, που την φέρνει «αγκαλιά» με την πρόκριση στον τελικό του Champions League, ξεπέρασαν και το εμπόδιο της Σασουόλο και «έπιασαν» τη Γιουβέντους στη δεύτερη θέση.

Ο Λουκάκου ήταν εκείνος που στο 41’ με ένα καταπληκτικό γκολ, άνοιξε το σκορ για την Ίντερ, η οποία στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πήρε… αέρα δύο τερμάτων χάρη στο αυτογκόλ του Τρεσόλντι. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λαουτάρο Μαρτίνες, με τον Αργεντινό να γράφει το 3-0 και να βάζει πολύ γερές βάσεις νίκης.

Η Σασουόλο αντέδρασε, μειώνοντας αρχικά σε 3-1 με τον Ενρίκε, ενώ στο 77’ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Φρατέζι. Η Ίντερ έδειξε να αγχώνεται προς στιγμήν, όμως ο Λουκάκου πήρε και πάλι το «όπλο» του στην επίθεση και με το δεύτερο προσωπικό.