Σαμπντόρια-Μπολόνια 1-2: «Ψυχρολουσία» στις καθυστερήσεις

Κακή ήττα για τους γηπεδούχους, νίκη Ευρώπης για τους φιλοξενούμενους.

Η Μπολόνια νίκησε μέσα στη Γένοβα τη Σαμπντόρια με 2-1, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής στη Serie A, και δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την προσπάθεια της για να παραμείνει στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σοριάνο (27′) και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Σαμπίρι στο 68ο λεπτό.

Ο Μαροκινός επιθετικός τέσσερα λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά αστόχησε αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι και η Μπολόνια πήρε τη μεγάλη νίκη με τον Ορσολίνι στο 90ο λεπτό, «βυθίζοντας» στην απελπισία τους οπαδούς των γηπεδούχων!

Για τους φιλοξενούμενους πέρασε ως αλλαγή στο 41ο λεπτό ο Κυριακόπουλος, με τον Λυκογιάννη να μένει στον πάγκο όπως και ο Οικονόμου για τους γηπεδούχους.