Λέτσε-Μίλαν 2-2: Το καλύτερο δώρο για τη Νάπολι (hls)

H Λέτσε ξεκίνησε τη σεζόν στη Serie A, ως το πρώτο φαβορί για υποβιβασμό, αλλά μετά από 18 αγώνες έχει αποκτήσει διαφορά 11 βαθμών από τη 18η Βερόνα. Στο “Stadio Comunale Via del Mare”, η Λέτσε ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του αγώνα και πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο 25λεπτο είχε προηγηθεί 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το 1-0 ήρθε με αυτογκόλ του Ερναντές μόλις στο 3ο λεπτό και στο 23΄ η ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων με το γκολ του 26ρονου κεντρικού αμυντικού Φεντερίκο Μπασκιρότο.

Η Μίλαν που προερχόταν από οδυνηρό αποκλεισμό από την Τορίνο στο Κύπελλο, τρεις ημέρες νωρίτερα, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 58ο λεπτό, με το έβδομο εφετινό τέρμα του Ράφαελ Λεάο στη Serie A. Mε το πρώτο του γκολ στη σεζόν ο Ντάβιντε Καλάμπρια ισοφάρισε 2-2 στο 70ο λεπτό, αλλά παρά τον αρκετό χρόνο που απέμενε για τη λήξη, οι ¨ροσονέρι” δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και έδωσαν ένα μεγάλο “δώρο” στη Νάπολι που είδε τη διαφορά να βρίσκεται πλέον στους 9 βαθμούς από την ομάδα του Πιόλι και δεν φαίνεται πλέον κάποια ομάδα που μπορεί να απειλήσει τους “παρτενοπέι” στην κούρσα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.