Μίλαν-Σπέτσια 2-1: Στην 2η θέση οι «ροσονέρι» (hls)

Η Μίλαν νίκησε την Σπέτσια με 2-1 στο «Σαν Σίρο» για την 13η αγωνιστική της Serie A.

Μ’ αυτή τη νίκη οι «ροσονέρι» ανέβηκαν στην 2η θέση αλλά 6 πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Νάπολι.
Αντίθετα η Σπέτσια έμεινε στην 17η θέση του πίνακα, τρεις πόντους πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού.
Η Μίλαν άνοιξε το σκορ στο 21’, όταν ο Μεσίας σέρβιρε στον Μπενασέρ, εκείνος στον Τεό Ερναντέζ που με ωραίο σουτ νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 1-0.
Στην επανάληψη η Σπέτσια έγινε απειλητική κι έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Έκνταλ στο 57’.
Δύο λεπτά μετά έκανε το 1-1 με γκολ του Ντάνιελ Μαλντίνι, υιού του Πάολο, ο οποίος δεν πανηγύρισε, καθώς παίζει και ως δανεικός από την ομάδα του Μιλάνου.
Στο 65’ η Μίλαν σκόραρε με τον Τονάλι αλλά το γκολ ακυρώθηκε με χρήση VAR.
Η «λύτρωση» ήρθε στο 89’ με γκολ του Ζιρού, μετά από ασίστ του Τονάλι, ο οποίος όμως στον πανηγυρισμό έβγαλε τη φανέλα του και δέχτηκε δεύτερη κίτρινη με αποτέλεσμα ν’ αποβληθεί.