Μίλαν – Ίντερ 3-2: Δικό της το ντέρμπι (hls)

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με τον Λεάο να σημειώνει δυο τέρματα.

Η Μίλαν υποδέχτηκε την Ίντερ στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Serie A με τους γηπεδούχους να παίρνουν με μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με τελικό σκορ 3-2.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της και να μεταφέρει πίεση στον αντίπαλο της από νωρίς με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι αυτοί τελικά που προηγήθηκαν με σκόρερ τον Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς στο 21ο λεπτό του αγώνα.

Οι “ροσονέρι” αντέδρασαν άμεσα, βρήκαν αρχικά τέρμα ισοφάρισης με τον πολύ καλό στην αναμέτρηση Ράφαελ Λεάο (28΄) ενώ πήραν προβάδισμα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολιβιέ Ζιρού (54΄). “Αέρα” δυο τερμάτων έδωσε και πάλι ο Λεάο με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα για να μειώσει ο Έντιν Τζέκο επτά λεπτά αργότερα σε 3-2 διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μίλαν με αυτήν την νίκη πέρασε στην κορυφή με 11 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Σαμπντόρια την ώρα που η Ίντερ έμεινε στους 8 και θα υποδεχτεί την Τορίνο.