Serie A: Επίδειξη ισχύος η Νάπολι, «σκόνταψε» η Φιορεντίνα στην Τοσκάνη (vids)

Οι "παρτενοπέι» νίκησαν 4-0 την Μόντσα, ισόπαλο χωρίς σκορ το παιχνίδι Έμπολι-Φιορεντίνα.

Η Νάπολι έκανε το «δυο στα δυο» στην δεύτερη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και επικρατώντας της ουραγού Μόντσα με 4-0, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Ίντερ. Αντίθετα, την πρώτη απώλεια βαθμών είχε η Φιορεντίνα που δεν μπόρεσε να «λυγίσει» την Έμπολι, στην Τοσκάνη. Η ομάδα του Πάολο Ζανέτι κέρδισε δεύτερο βαθμό ισοπαλίας, ενώ η Φιορεντίνα έφτασε τους 4 βαθμούς, μετά την νίκη της στην πρεμιέρα κόντρα στην Κρεμονέζε

Στο στάδιο «Ντιέγκο Μαραντόνα», η Νάπολι εξασφάλισε τους τρείς βαθμούς της νίκης από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Μόντσα, με τα δυο γκολ που σημείωσε και έφτασε, χωρίς αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, στο τελικό σκορ (3-0).

Ο Χβίτσα Κβαρατσχέλια σημείωσε το πρώτο γκολ των γηπεδούχων στο 35’ (κατοχυρώθηκε μετά τον έλεγχο του VAR).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Νάπολι – Μόντσα | 1-0, ο Κβαρατσκέλια ανοίγει το σκορ με φοβερό σουτ”,”description”:”Ο Κβαρατσκέλια ανοίγει το σκορ με φοβερό σουτ”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8wOC8yMS8xNy8yOF8yNF82MzAyNmIzODQ2NTFkLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M26S”,”uploadDate”:”2022-08-21T17:17:43.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-cmbvkp486ckp”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Στο δεύτερο λεπτό εκ των τριών στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο συμπαίκτης του, Βίκτορ Οσιμέν, διπλασίασε τα γκολ των Ναπολιτάνων.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Νάπολι – Μόντσα | 2-0, σκοράρει με εξαιρετικό πλασέ ο Οσιμέν”,”description”:”Σκοράρει με εξαιρετικό πλασέ ο Οσιμέν”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8wOC8yMS8xNy8yOF80NF82MzAyNmI0YzRkNTg1LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M4S”,”uploadDate”:”2022-08-21T17:27:39.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-cmbvsnwbshqp”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Στο 62’ και πάλι ο Γεωργιανός διεθνής επιθετικός Κβαρατσχέλια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 68’ η Μόντσα πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε μετά τον έλεγχο του VAR.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Νάπολι – Μόντσα | 3-0 | «Χώρεψε» τους αντιπάλους και πλάσαρε εύστοχα ο Κβαρατσκέλια”,”description”:”«Χώρεψε» τους αντιπάλους και πλάσαρε εύστοχα ο Κβαρατσκέλια”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8wOC8yMS8xOC8wMl80NV82MzAyNzM0NTU1ZTRhLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT52S”,”uploadDate”:”2022-08-21T18:00:35.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-cmbwhovc1ixd”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Και πάλι στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου και στο τρίτο λεπτό, ο Νοτιοκορέατης Τζάε Μιν Κιμ, διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Στο γήπεδο «Κάρλο Καστελάνι», η Φιορεντίνα ήταν καλύτερη από την Έμπολι, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων ρύθμισε και την ροή του αγώνα. Η Έμπολι έπαιξε με 10 παίκτες από το 66’, λόγω της αποβολής του Σεμπαστιάνο Λουπέρτο, με κόκκινη κάρτα, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν αξιοποιήσουν το αριθμητικό πλεονέκτημα και την κατοχή της μπάλας που κυμάνθηκε σε ποσοστό 64%, αλλά είχε μόλις δυο σουτ στην αντίπαλη εστία και 9 κερδισμένα κόρνερ.