Iταλία: «Δύο στα δύο» η Ίντερ (hls)

Η Ίντερ δε δυσκολεύτηκε να πάρει τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς Serie A κερδίζοντας 3-0 εντός έδρας τη Σπέτσια. Πρώτο τρίποντο η Σασσουόλο, 1-0 τη Λέτσε.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι ήταν κυρίαρχη από την αρχή έως το τέλος και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα.

Οι «νερατζούρι» άνοιξαν το σκορ στο 35ο λεπτό όταν ο Λουκάκου κατέβασε με το κεφάλι υπέροχα για τον Λαουτάρο στο ύψος της μεγάλης περιοχής και αυτός σκόραρε με ωραίο σουτ.

Το 2-0 έκανε στο 52ο λεπτό ο Τσαλχάνογλου με σουτ εντός περιοχής έπειτα από φάση διαρκείας.

Στο 83′ έγινε το 3-0 με τις αλλαγές του Ιντσάγκι Ντζέκο και Κορέα να συνδυάζονται για το γκολ του δεύτερου.

Ίντερ (Ιντσάγκι): Χαντάνοβιτς – Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι – Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (84′ Aσλάνι), Τσαλχάνογλου (75′ Γκαλιαρντίνι), Ντιμάρκο (68′ Γκόζενς) – Λουκάκου (58′ Ντζέκο), Μαρτίνες (75′ Κορέα).
Σπέτσια (Γκότι): Ντραγκόφσκι – Καλντάρα (67′ Χριστόφ), Κίβιορ, Νικολάου – Γκιάσι (90′ Χολμ), Μπουραμπιά, Σάλα (67′ Στρέλετς), Μπαστόνι (80′ Κοβαλένκο), Ρέτσα – Αγουδέλο, Νζόλα.

Σασσουόλο – Λέτσε 1-0: Πρώτο τρίποντο οι γηπεδούχοι

Η Σασσουόλο επικράτησε 1-0 της Λέτσε για να πάρει το πρώτο της φετινό τρίποντο, αφήνοντας άποντους τους φιλοξενούμενους με δεύτερη σερί ήττα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40ό λεπτό όταν ο Κυριακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και μετά από απόκρουση ο Μπεράρντι σκόραρε με μία μακρινή «οβίδα», γκολ που ήταν αρκετό για την κατάκτηση της νίκης.

Σασσουόλο (Ντιονίζι): Κονσίλι – Τόλιαν, Έρλιτς, Φεράρι, Ροζέριο – Φρατέζι (80′ Χαρουί), Λόπες, Ενρίκε (63′ Tόρστβεντ) – Μπεράρντι, Πιναμόντι (64′ Ντεφρέλ), Κυριακόπουλος (90′ Αϊχάν).
Λέτσε (Μπαρόνι): Φαλκόνε – Γκέντρι, Μπλιν, Μπασιρότο, Γκάλο – Μπίστροβιτς (70′ Χέλγκασον), Χιούλμαντ, Γκονσάλες (80′ Άσκιλντσεν) – Στρεφέτσα (90′ Λιστκόφσκι), Σίσαϊ (80′ Κολόμπο), Ντι Φραντσέσκο (46′ Μπαντά).