Ίντερ-Εμπολι 4-2: Νίκη με ανατροπή από 0-2 και κορυφή (hls)

Η Ίντερ βρέθηκε να χάνει με 0-2 από την Εμπολι, είχε όμως τον τρόπο να γυρίσει το παιχνίδι-Δύο γκολ πέτυχε ο Λαουτάρο Μαρτίνες

Η κούρσα για το Πρωτάθλημα συνεχίζεται στην Ιταλία. Η Ίντερ, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος, νίκησε την Εμπολι με 4-2 και βρίσκεται τώρα αυτή στην κορυφή της Serie A, περιμένοντας πλέον το παιχνίδι της Μίλαν. Η Μίλαν παίζει την Κυριακή (8/5) εκτός έδρας με τη Βερόνα

Η Ίντερ με τη νίκη της επί της Εμπολι πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας με 78 βαθμούς. Η Μίλαν είναι, με παιχνίδι λιγότερο, στη δεύτερη θέση με 77 βαθμούς.

Η Εμπολι προηγήθηκε με 2-0, πριν τη συμπλήρωση του ημίωρου. Στο 5ο λεπτό ο Πιναμόντι έκανε το 0-1 και στο 28’ ο Ασλάνι έκανε το 0-2. Η Ίντερ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με την ισοπαλία, βρίσκοντας δύο γκολ στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους. Στο 40’ με αυτογκόλ του Ρομανιόλι έγινε το 1-2 και στο 45’ ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε το 2-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ίντερ πήρε προβάδισμα στο 64’ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μαρτίνες. Ο Αργεντινός έκανε το 3-2 και στις καθυστερήσεις, στο 90’+4’ ο Σάντσες έκανε το 4-2 μετά από πάσα του Τζέγκο