Serie Α: Η Φιορεντίνα «έκοψε» τον δρόμο της Νάπολι προς την πρώτη θέση (hls)

Εντός έδρας νίκη για την Σασουόλο κόντρα στην Αταλάντα και νίκη της Ουντινέζε στην Βενετία για την 32η αγωνιστική.

Η Φιορεντίνα έφυγε νικήτρια από το «Ντιέγκο Μαραντόνα» με σκορ 2-3 κόντρα στην Νάπολι, “έκοψε” την φόρα των γηπεδούχων προς την πρώτη θέση της βαθμολογίας στο ιταλικό πρωτάθλημα (32η αγωνιστική) και ουσιαστικά μείωσε τις πιθανότητες των παρτενοπέι για να κατακτήσουν τον τίτλο στην Serie A, όπως είχε συμβεί και το 2018. Οι Ναπολιτάνοι παρέμειναν στην τρίτη θέση, ισοβαθμώντας με την Ίντερ (πρώτη η Μίλαν με διαφορά ενός βαθμού), ενώ οι “βιόλα” είναι στην 7η θέση (53β.).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 29′ από το γκολ του Γκονζάλεθ και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, ενώ οι Ναπολιτάνοι ισοφάρισαν με τον βραχύσωμο Μέρτενς στο 58′, αλλά δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια, ώστε να έφταναν σε πλήρη ανατροπή του σκορ. Στο 66′, ο Ικονέ σημείωσε το 1-2 και ύστερα από έξι λεπτά, ο Καπράλ διαμόρφωσε σκορ ασφαλείας με το τρίτο γκολ της Φιορεντίνα. Στο 84′, ο Οσιμπιέν μείωσε σε 2-3, αλλά στα τελευταία δέκα λεπτά, μαζί με τις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Νάπολι – Φιορεντίνα 2-3 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8wNC8xMC8xNS8xMF80MV82MjUyZjM3MWRiOGJmLmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT3M23S”,”uploadDate”:”2022-04-10T15:13:00.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-cj6nkzhqkq9d”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Σασουόλο-Αταλάντα 2-1

Στους έξι από τους εννέα βαθούς μείωσε η Σασουόλο την απόσταση της από την Αταλάντα, με την νίκη της (2-0) κόντρα στους φιλοξενούμενους που παραμένουν στην 8η θέση. Ο Χάμεντ Τραορέ πέτυχε και τα δυο γκολ των νικητών, αρχικά στο 24′ από ασίστ του Γιώργου Κυριακόπουλου και εν συνεχεία στο 61′ από πάσα του Λόπεζ, ενώ η Αταλάντα μείωσε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με σκόρερ τον Λουίς Φούρτο.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Σασουόλο – Αταλάντα 2-1 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8wNC8xMC8xNS81Ml8zNl82MjUyZmQ0NDM4NTljLmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT2M10S”,”uploadDate”:”2022-04-10T15:54:16.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-cj6ohwxa3n75″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Βενέτσια-Ουντινέζε 1-2

Στην Βενετία, το γκολ του Τόμας Χένρι στο 86, δεν απεσώβησε την ήττα για την ομόνυμη ομάδα στην αναμέτρηση με την Ουντινέζε (1-2) και η αγωνία των Βενετών συνεχίζεται για την παραμονή της στην Serie A, καθώς εξακολουθούν να βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη (18η θέση) με 22 βαθμούς, ισόβαθμοι με την Τζένοα, ενώ στην τελευταία θέση είναι η Σαρλενιτάνα (16β.). Ο Τζέραρντ Ντεουλοφέου ήταν ο σκόρερ των φιλοξενούμενων, στο 35′ με εκτέλεση πέναλντι, ενώ ο Ροντρίγκο Μπεκάο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, “σφράγισε” την νίκη της Ουντινέζε που έφτασε τους 36 βαθμούς στην 12η θέση.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Βενέτσια – Ουντινέζε 1-2 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα”,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8wNC8xMC8xNS80MF8zMl82MjUyZmE3MDVlODI4LmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT2M52S”,”uploadDate”:”2022-04-10T15:41:22.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-cj6o7zeyye2p”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}