Κάλιαρι – Λάτσιο 0-3: Άνετο πέρασμα από τη Σαρδηνία (hls)

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε με εμφατικό τρόπο η Λάτσιο, καθώς πέρασε... αέρας από τη Σαρδηνία, επικρατώντας 3-0 της Κάλιαρι για την 28η αγωνιστική της Serie A.

Μετά από δύο σερί “γκέλες” η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι χρειαζόταν οπωσδήποτε τη νίκη, προκειμένου να μην χάσει επαφή με τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και κατάφερε να την πάρει με πειστικό τρόπο.

Άνοιξε το σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμόμπιλε και έβαλε γερές βάσεις για το “τρίποντο” με γκολ του Αλμπέρτο στο 42′.

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 62ο λεπτό ο Άντερσον, με την Λάτσιο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάρουσιτς, ο οποίος αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα μικρότερο των 20 λεπτών.

Οι “Λατσιάλι” έφτασαν τους 46 βαθμούς και πλησίασαν Ρόμα και Αταλάντα, σε αντίθεση με την Κάλιαρι που βρίσκεται μία θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.