Iταλία: Υπάρχει και η Νάπολι! (hls)

Η Νάπολι πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βενέτσια (2-0) και έφτασε στον πόντο από την κορυφή της Σέριε Α.

Αναλυτικά τι έγινε στα απογευματινά ματς της Κυριακής για την 24η Αγωνιστική της Serie A.

Βενέτσια – Νάπολι 0-2: «Καρέ» νικών

Η Νάπολι έστω και δύσκολα πέρασε από την έδρα της Βενέτσια και πλησίασε στον πόντο την πρωτοπόρο Ίντερ με τέσσερις σερί νίκες.

Οι Βενετσιάνοι παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη με δέκα αγώνες χωρίς νίκη.

Ο Οσίμχεν στο 59ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά απο σέντρα του Πολιτάνο, στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα με απ’ ευθείας κόκκινη στον Εμπουέχι, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90+10′ ο Πετάνια από κοντά.

Βενέτσια (Τζανέτι): Λετσερίνι – Εμπουέχι, Καλντάρα, Τσεκαρόνι, Χαπς – Τσνιργκόι (70′ Μπούζιο), Αμπάντου (78′ Φιορντιλίνο), Κουιζάνς (78′ Ενσάμε) – Γιόνσεν (70′ Αράμου), Οκερέκε, Νάνι (62′ Χένρι).
Νάπολι (Σπαλέτι): Οσπίνα – Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Ζέσους, Ρούι – Φαμπιάν, Λομπότκα – Πολιτάνο (79′ Έλμας), Ζιελίνσκι (89′ Γκουλάμ), Ινσίνιε (79′ Μέρτενς) – Οσίμχεν (89′ Πετάνια).

Μπολόνια – Έμπολι 0-0: Αμφότερες ευχαριστημένες

Μπολόνια και Έμπολι έμειναν χωρίς τέρματα, κάνοντας αμφότερες άλλο ένα βήμα για την άνετη σωτηρία. Οι «ροσομπλού» επέστρεψαν στη συγκομιδή μετά από τρεις σερί ήττες, οι φιλοξενούμενοι αγνοούν τη νίκη σε επτά αλλά με τέσσερις ισοπαλίες.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, στο β’ η Έμπολι είχε περισσότερες ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί. Οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι.

Μπολόνια (Μιχάιλοβιτς): Σκορούπσκι – Σουμαορό, Μεδέλ, Τεατέ – Ντε Σιλβέστρι (69′ Κάσιους), Σχάουτεν, Σβάνμπεργκ (80′ Έμπισερ), Σοριάνο (69′ Μπάροου), Βινιάτο (87′ Ντάικς) – Ορσολίνι (80′ Σανσόνε), Αρναούτοβιτς.
Έμπολι (Αντρεατσόλι): Βικάριο – Στογιάνοβιτς, Βίτι, Ρομανιόλι, Παρίζι (70′ Κακάτσε) – Ζουρκόβσκι, Ασλάνι, Μπαντινέλι (61′ Μπενάσι) – Χέντερσον (61′ Βέρε), Μπαϊράμι (70′ Ντι Φραντσέσκο) – Πιναμόντι (88′ Λα Μάντια).

Σαμπντόρια – Σασσουόλο 4-0: Ξέσπασμα των «μπλουτσερκιάτι»!

Φοβερή εμφάνιση η Σαμπντόρια, επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι αγωνιστικές και τέσσερις σερί ήττες παραμένοντας πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στη 12η θέση με τρία ματς χωρίς νίκη.

Η «Σαμπ» ξεκίνησε πολύ δυνατά και στο 5′ άνοιξε το σκορ τον Καπούτο, ενώ στο 7′ ο Σένσι διπλασίασε τα τέρματα με κοντινή προσπάθεια στο ντεμπούτο του μετά τον δανεισμό του από την Ίντερ.

Στο 63′ ο Κόντι έκανε το 3-0 και στις καθυστερήσεις ο Καντρέβα «έσκαψε» τον Κονσίλι για το τελικό σκορ.

Σαμπντόρια (Τζαμπάολο): Φαλκόνε – Μπερεζίνσκι, Φεράρι, Κόλι, Μούρου (75′ Αουτζέλο) – Καντρέβα, Τόρσμπι, Ρινκόν (75′ Βιέιρα) – Σένσι – Γκαμπιαντίνι (36′ Σουπριάχα, 59′ Κόντι), Καπούτο.
Σασσουόλο (Ντιονίζι): Κονσίλι – Μουλντούρ, Κίρικες, Φεράρι, Κυριακόπουλος – Φρατέζι (60′ Χαρουί), Λόπες (73′ Ενρίκε) – Μπεράρντι (84′ Σέιντε), Ρασπαντόρι, Τραορέ (60′ Ντεφρέλ) – Σκαμάκα.