Ίντερ – Βενέτσια 2-1 : Οι καρδιές στις θέσεις τους στο 90’! (hls)

Με κεφαλιά του Ντζέκο στο 90ο λεπτό η Ίντερ νίκησε 2-1 τη Βενέτσια στο Μιλάνο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ανρί (19') και ο Μπαρέλα ισοφάρισε στο 40'

Είδε κι έπαθε η Ίντερ για να καταβάλλει τις αντιστάσεις της αξιόμαχης Βενέτσια στο «Τζιουζέπε Μεάτσα» και έπρεπε να φτάσει στην εκπνοή ενός νευρικού αγώνα – γεμάτο άγχη και λάθη – προκειμένου ο Σιμόνε Ινζάκι και οι παίκτες του να ξανανιώσουν την ασφαλή θαλπωρή της μοναξιάς στην κορυφή της Serie A, ότι και να συμβεί στο αυριανό ντέρμπι της Μίλαν με τη Γιουβέντους στο ίδιο γήπεδο!

Όλα ξεκίνησαν στραβά για τους «νερατζούρι» καθώς βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ έπειτα από το γκολ του Ανρί στο 19’.
Οι φιλοξενούμενοι προερχόμενοι από οκτώ ματς δίχως νίκη ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί ακόμα κι όταν ο Μπαρέλα ισοφάρισε στο 40ο λεπτό.
Η πίεση της Ίντερ γίνονταν ολοένα και πιο ασφυκτική στην επανάληψη όμως δεν υπήρχε η σχετική έμπνευση προκειμένου να καταβληθούν οι αντιστάσεις στην καλά οργανωμένη άμυνα των Βενετσιάνων.
Η ανακούφιση των γηπεδούχων ήρθε στο 90ο λεπτό όταν ο Βόσνιος Ντζέκο διαμόρφωσε το 2-1 με το οποίο η ομάδα του παραμένει πρώτη στη βαθμολογία με διαφορά πέντε πόντων πάνω από τη συμπολίτισσα Μίλαν κι επτά από την Νάπολι.