Σασουόλο – Τζένοα 1-1: Νικήτρια η…Κάλιαρι (hls)

Η Τζένοα προηγήθηκε νωρίς αλλά δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τα τέλη Σεπτεμβρίου.

Η Τζένοα κατάφερε να πάρει προβάδισμα νωρίς στο σκορ (0-1, 6ο λεπτό) με τον Ματίας Ντέστρο που πέτυχε το 8ο γκολ του στην σεζόν. Ο Ιταλός επιθετικός έχει σκοράρει τα 8 από τα μόλις 11 που έχει πετύχει όλη η Τζένοα στο πρωτάθλημα μετά από 20 αγωνιστικές, ενώ πέρσι έβαλε 11.

Η απάντηση της Σασουόλο ήρθε με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του Αλέσιο Ντιονίζι, Ντομένικο Μπεράρντι που έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα ισοφαρίζοντας στο 55ο λεπτό (1-1). Η Σασουόλο που παραμένει μακριά από την επικίνδυνη ζώνη με 25 βαθμούς δεν κατάφερε να κερδίσει για τρίτη σερί αγωνιστική έχοντας δύο ισοπαλίες και μία ήττα, ενώ η Τζένοα που παραμένει με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα (12/9, 3-2 την Κάλιαρι) βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 11 βαθμούς. Η Κάλιαρι νωρίτερα που κέρδισε εκτός έδρας την Σαμπντόρια (1-2) παραμένει από πάνω στην κατάταξη…

Σασουόλο (Ντιονίζι): Κοσνίλι, Κίρικες, Φεράρι, Ροζέριο, Τόλγιαν, Κυριακόπουλος (84′ Μούλντουρ), Χαρουί, Λόπεζ, Μπεράρντι, Ντεφρέλ (88′ Σάμελε), Ρασμπαντόρι

Τζένοα (Σεβτσένκο): Σίριγου, Βάσκεζ, Μπάνι, Βανχέουντσεν, Χέφτι (64′ Φάρες), Καμπιάσο, Ερνάνι (64′ Μελεγκόνι), Πορτανόβα, Μπάντελ, Εκουμπάν, Ντέστρο (74′ Πάντεφ)