Φιορεντίνα-Σαμπντόρια 3-1: “Βιόλα” Ευρώπης! (hls)

Η Φιορεντίνα με ανατροπή επικράτησε της Σαμπντόρια και βρίσκεται εντός ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Παρά το γεγονός ότι η Σαμπντόρια προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Μανόλο Γκαμπιαντίνι από σέντρα του Αντόνιο Καντρέβα στο 15ο λεπτό, η Φιορεντίνα επανήλθε και επικράτησε με 3-1.

Η χαρά των γενοβέζων κράτησε μόλις ποκτώ λεπτά, καθώς στο 23′ ο Χοσέ Καγεχόν ισοφάρισε μετά από ενέργεια του Ρικάρντο Σοτίλ. Στο 32′ οι “βιόλα” πήραν και το προβάδισμα.

Από πάσα του Τζιάκομο Μποναβεντούρα ο Ντούσαν Βλάχοβιτς έκανε το 2-1 με κεφαλιά από κοντά και πριν βγει το ημίχρονο η Φιορεντίνα έβαλε γερά θεμέλια νίκης που τη διατήρησε εντός έξαδας με τρεις βαθμούς διαφορά από τη Γιουβέντους αλλά και ένα ματς περισσότερο.

Ο Σοτίλ ήταν ο “δράστης” του 3-1 με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ιταλιάνο δεν είχε κανένα πρόβλημα να κρατήσει αυτό το 3-1 που την έφερε στους 24 βαθμούς με 8 νίκες και 7 ήττες, μοναδική ομάδα χωρίς ισοπαλία.

Η Σαμπντόρια έμεινε στους 15 βαθμούς και προσπαθεί ακόμα να μεγαλώσει τη διαφορά από τις ρεις τελευταίες θέσεις, αλλά δεν τα έχει καταφέρει.