Ρόμα – Νάπολι 0-0: Αήττητος ο Σπαλέτι, αποβλήθηκε ο Μουρίνιο (hls)

Κόλλησαν στο 0-0 Ρόμα και Νάπολι, με την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να φτάνει τα 9 αήττητα παιχνίδια στο πρωτάθλημα!

Στο “Ολίμπικο” Ρόμα και Νάπολι έμειναν στο 0-0, με τους “τζιαλορόσι” να παραμένουν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη, ύστερα από την ήττα κόντρα στην Γιουβέντους (σ.σ 1-0).

Η Νάπολι με το αποτέλεσμα διεύρυνε το αήττητο της στα 9 παιχνίδια, για το ιταλικό πρωτάθλημα.

Τόσο η Ρόμα όσο και η Νάπολι άρχισαν νωθρά στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν τη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία από τα πόδια του Ινσίνιε στο 45′. Μάλιστα ο άσος των Ναπολιτάνων απείλησε και τρία λεπτά νωρίτερα, αλλά χωρίς να ανησυχεί τον Ρούι Πατρίσιο.

Στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι, έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 80ο λεπτό ο ρέφερι της αναμέτρησης απέβαλε τον Ζοσέ Μουρίνιο. Μάλιστα ο διαιτητής είχε προειδοποιήσει τον τεχνικό των γηπεδούχων με την πρώτη κίτρινη κάρτα στο 19′. Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα κόκκινη κάρτα είδε και ο Λουτσιάνο Σπαλέτι.

Η Νάπολι έπιασε την Μίλαν στο βαθμολογικό πίνακα με 25 βαθμούς, ενώ η Ρόμα έφτασε τους 16 και παρέμεινε 4η.

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Βίνια, Ιμπάνες, Μαντσίνι, Κάρσντορπ, Βερετού, Κριστάντε, Τζανιόλο, Πελεγκρίνι, Μχιταριάν (68′ Ελ Σααράουι, Έιμπραχαμ (87′ Σομουρόντοβ)

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ρούι, Ανγκισά, Ρουίθ, Πολιτάνο (71′ Λοσάνο), Ζιελίνσκι (71′ Ελμάς), Ινσίνιε, Οσιμέν