Serie A : Ξέσπασε η Αταλάντα, “λαχτάρες” σε Ούντινε, Γένοβα (hls)

Η Αταλάντα πέρασε σαν «σίφουνας» από το Έμπολι νικώντας 4-1 την ομάδα της Τοσκάνης. Ισόπαλα με γκολ στο φινάλε έληξαν τα ματς σε Γένοβα και Ούντινε.

Έμπολι – Αταλάντα 1-4
Με δύο γκολ του Ίλισιτς στο 11’ και 26’ η Αταλάντα «πάτησε» δυνατά στην Τοσκάνη και δεν πτοήθηκε στη συνέχεια παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν σχετικά νωρίς με τον Ντι Φραντσέσκο (30’)
Με αυτογκόλ του Βίτι στο 48’ και ένα ακόμη τέρμα του Ζαπάτα στο 89’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ κι ενώ νωρίτερα ο Σλοβένος Ίλισιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει εκτελώντας πέναλτι!

Ουντινέζε – Μπολόνια 1-1
Χωρίς νικητή έληξε το ματς στο Φρίουλι, όπου η Μπολόνια κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Μπάροου στο 67ο λεπτό.
Η Ουντινέζε αντέδρασε στη συνέχεια φινάλε ισοφαρίζοντας με γκολ του Πορτογάλου Μπέτο στο 82’

Τζένοα – Σασουόλο 2-2

Η Σασουόλο αιφνιδίασε την Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις» με δύο γκολ του Σκαμάκα στο 17ο και 21ο λεπτό. Ο παίκτης δεν τα πανηγύρισε καθώς πέρυσι έβγαζε μεροκάματο σε αυτή την ομάδα της Γένοβας!
Οι γηπεδούχοι που μείωσαν σχετικά νωρίς, με τον Ντέστρο στο 27’ κατάφεραν να αποφύγουν τα χειρότερα όταν ισοφάρισαν στο 89’ με γκολ του Μεξικάνου Βάσκες!