Σασουόλο – Λάτσιο 2-0: Στενάχωρη…νίκη (hls)

Η ομάδα του Ντε Τσέρβι πήρε την νίκη αλλά η ισοπαλία της Ρόμα στην έδρα της Σπέτσια την άφησε εκτός Ευρώπης.

Η Σασουόλο υποδέχτηκε την Λάτσιο στο πλαίσιο της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής της Serie A με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-0 και να ολοκληρώνουν την σεζόν με μια νίκη.

Η ομάδα του Ντε Τσέρβι τερμάτισε στην 8η θέση ενώ περίμενε στραβοπάτημα της Ρόμα για να πάρει εκείνη το τελευταίο Ευρωπαϊκό εισιτήριο κάτι τελικά που δεν συνέβη παρά την ισοπαλία στην έδρα της Σπέτσια, αφού η ομάδα του Φονσέκα πήρε την 7η θέση έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με ένα εξαιρετικό γκολ του Κυριακόπουλου με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ το δεύτερο τέρμα ήρθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεράρντι στο 78ο λεπτό του αγώνα,είχε προηγηθεί η αποβολή του Κυριακόπουλου με 2η κίτρινη κάρτα στο 61 του αγώνα.

Παρά την νίκη της η Σασουόλο ολοκληρώνει την σεζόν στην 8η θέση με 62 βαθμούς και μια πικρή γεύση στο φινάλε αφού έφτασαν σχετικά κοντά έστω και την τελευταία αγωνιστική σε ένα εισιτήριο που θα οδηγούσε σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση.