Γκέλα για Ίντερ, νίκη με Λάζαρο η Μπολόνια

Την ευκαιρία να πάρει διαφορά από την Πάρμα στη μεταξύ τους μάχη για μια θέση του Europa League της νέας σεζόν έχασε η Ίντερ, η οποία ηττήθηκε 2-1 από την Αταλάντα στο «Μεάτσα» για την 29η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Μποναβεντούρα (35′) κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα και να ισοφαρίσουν ένα λεπτό αργότερα με τον Ικάρντι. Η συνέχεια πάντως δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Ματσάρι, αφού ο Μποναβεντούρα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την Αταλάντα.

Την ίδια ώρα, η Μπολόνια αν και δύσκολα επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι χάρη στο τέρμα του Χριστοδουλόπουλο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 77′. Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέτρεψε η Ουντινέζε, η οποία επικράτησε 1-0 της Σασουόλο. Η ομάδα του Γκουιντολίν άφησε πίσω την ήττα από τη Ρόμα και με το τέρμα του Ντι Νατάλε (26′) πήρε το «τρίποντο».

Τέλος, μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Σαμπτόρια, η οποία φιλοδώρησε με πέντε γκολ (5-0) τη Βερόνα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Σανσόνε, για να έρθει στο 38′ ο Ρενάν να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 2-0. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σοριάνο ο οποίος με δύο γκολ (38′, 48′) έκανε το 4-0 για την ομάδα του, για να έρθει ο Παλόμπο δέκα λεπτά αργότερα να διαμορφώσει το τελικό σκορ.