«Έμφραγμα» στο 89′

Εντός έδρας απώλεια βαθμών για τη Φιορεντίνα στην τρίτη αγωνιστική του Καμπιονάτο, που παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Κάλιαρι, με την ομάδα της Σαρδηνίας να ισοφαρίζει ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Οι «βιόλα» είχαν τις φάσεις αλλά όχι και τα σωστά τελειώματα, αφού από τα 16 σουτ που επιχείρησαν, μόλις τα δύο βρήκαν εστία.

Παρόλα αυτά κατάφεραν να προηγηθούν στο 72′ με τον Βαλέρο, δείχνοντας ικανοί για το 3/3.

Ο Πινίλα όμως είχε διαφορετικά σχέδια και με γκολ στο 89′, έφερε το ματς στα ίσια, Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα, ο Πιζάρο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, κάτι που δεν επηρέασε τον αγώνα στα εναπομείναντα λεπτά.

Η Φιορεντίνα έφτασε έτσι τους επτά βαθμούς, ισοβαθμώντας στη δεύτερη θέση με τις Ίντερ, Γιουβέντους, ενώ η Κάλιαρι ανέβηκε στους τέσσερις πόντους.