Σπόρτινγκ Χιχόν – Εϊμπάρ 0-1: Βάσκικη η κορυφή (hls)

Με γκολ του Χοσέ Κόρπας στο 20ο λεπτό, η Εϊμπάρ κέρδισε 1-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν στο "Μολινόν" και διατήρησε τη θέση της στην κορυφή της La Liga 2.

Με γκολ του Χοσέ Κόρπας στο 20ο λεπτό, η Εϊμπάρ κέρδισε 1-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν στο “Μολινόν” και διατήρησε τη θέση της στην κορυφή της La Liga 2.

Οι Βάσκοι δυσκολεύτηκαν στο Χιχόν και δέχθηκαν μεγάλη πίεση από τους γηπεδούχους, ωστόσο διαχειρίστηκαν καλά το παιχνίδι μετά το τέρμα του Κόρπας, ενώ ο τερματοφύλακας της Εϊμάρ, Άντερ Καντέρο με σημαντικές επεμβάσεις διατήρησε απαραβίαστη την εστία του.

Μετά από αυτή την… επαγγελματική νίκη, η Εϊμπάρ απολαμβάνει την… μοναξιά της κορυφής στη δεύτερη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου με 52 βαθμούς, ενώ η Σπόρτινγκ Χιχόν διατηρήθηκε στη 13η θέση με 32 βαθμούς.