Ουέσκα – Οβιέδο 1-2 : Πρώτη νίκη (hls)

Η Οβιέδο πέτυχε την πρώτη νίκη της στην δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας με 2-1 μέσα στην έδρα της Ουέσκα.

Η Οβιέδο του Χοσέ Άνχελ Θιγάντα, χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρία παιχνίδια έπιασε στον ύπνο την Ουέσκα και πήρε το προβάδισμα στο 12ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Μπαστόν.

Από το 25ο λεπτό και μετά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και είχαν δύο σπουδαίες φάσεις με τον Εσκρίτσε (37′) να σουτάρει με δύναμη πάνω στον τερματοφύλακα Φεμενίας και τον Ματεού με άλλο ένα δυνατό σουτ να σημαδεύει το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ του Εσκρίτσε (63′) αλλά οι φιλοξενούμενοι αμέσως βγήκαν στην επίθεση.

Προειδοποίησαν με τις ευκαιρίες των Ομπένγκ (65′) και Σανγκάλι (77′) και τελικά πήραν την νίκη με τον Ομπένγκ (80′) ο οποίος πέτυχε το τρίτο του γκολ σε τέσσερις αγώνες φέτος.

Οι γηπεδούχοι έμειναν και με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις λόγω αποβολής του κεντρικού αμυντικού Πουλίδο.

Ουέσκα (4/4/1/1) : Αντρές – Μπουφαρίνι, Σαλβαδόρ, Πουλίδο, Μιγκέλ – Φερέιρο (77′ Λομπαρντό), Σεοάνε, Ρίκο (62′ Νουακάλι), Ματεού – Εσκρίτσε – Γκάιτς (62΄Ρεάλ)

Οβιέδο (4/4/2) : Φεμενίας – Λούκας, Κόστας, Κάλβο, Πιέρ – Σανγκάλι (86′ Αρίμπας), Λουίσμι (68′ Σάντσεθ), Τζίμι, Βίτι (68′ Μιέρ) – Ομπένγκ (86′ Ματέους), Μπαστόν (76′ Μπρούγκμαν)