Κυπελλούχος Σκωτίας η Σεντ Τζόνστον (pic)

Η Σεντ Τζόνστον κέρδισε το δεύτερο τρόπαιο της ιστορίας της

Κυπελλούχος Σκωτίας για την αγωνιστική περίοδο 2020-21 αναδείχθηκε η Σεντ Τζόνστον καθώς επικράτησε 1-0 της Χιμπέρνιαν.

Το παιχνίδι, διεξάχθηκε στο «Hampden Park» της Γλασκώβης (γήπεδο που θα φιλοξενήσει και αγώνες του Euro 2020) με την ομάδα του Κάλουμ Ντέιβιντσον να ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και εν τέλη να κατακτά το δεύτερο τρόπαιο στην ιστορία του συλλόγου. Το χρυσό γκολ έβαλε ο Ρούνεϊ στο 34ο λεπτό ενώ στο 75′ η Σεντ Τζόνστον έχασε και πέναλτι, γεγονός που έφερε μεγαλύτερο άγχος στις τάξεις της ομάδας.

Ωστόσο, αλλαγή δεδομένων δεν υπήρξε και έτσι μετά το 2014, η Σεντ Τζόνστον πανηγύρισε το 2ο Κύπελλο στην ιστορία της.