Εντυπωσιακή νίκη της Ρέιντζερς στο «Old Firm»

Εντυπωσιακή ήταν η εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της Ρέιντζερς με τη Σέλτικ στο «Αϊμπροξ».

Εντυπωσιακή ήταν η εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της Ρέιντζερς με τη Σέλτικ στο «Αϊμπροξ». Οι γηπεδούχοι τελικά πήραν τη νίκη με 4-2, αφού αρχικά δέχθηκαν την ανατροπή και ση συνέχεια πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα την ομάδα του Γιώργου Σαμαρά. Ο Ελληνας άσος ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα και αντικαταστάθηκε στα τελευταία λεπτά (στο 83ο τη θέση του πήρε ο Μπανγκουρά).

Στο πρώτο μέρος η Ρέιντζερς κατάφερε να προηγηθεί με τον Νέισμιθ που δείχνει να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, αλλά η Σέλτικ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Στην επανάληψη, όμως, η ομάδα του Αλι ΜακΚόιστ ήταν εντυπωσιακή.

Κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε τρία τέρματα και ανησύχησε μόλις μια φορά όταν ο Λόβενς. σημάδεψε σε μια κεφαλιά του το δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο 75ο με δέκα παίκτες, λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Μουλγκρού για ένα ανόητο φάουλ που έκανε.

Πλέον οι γηπεδούχοι είναι στο +4 από τη μεγάλη αντίπαλό τους, φθάνοντας 16 σερί αναμετρήσεις χωρίς ήττα στην Πρέμιερ Σκωτίας (συμπεριλαμβανομένων και των περσινών ματς).