Έπιασε κορυφή και περιμένει η Μπριζ

Νίκη που την έφερε στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των πλέι οφ πέτυχε η Κλαμπ Μπριζ που επικράτησε 4-2 της Σταντάρ στη Λιέγη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά αποτελεσματικοί και καταφέρνοντας να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν προηγήθηκαν με 3-0 στο πρώτο 45λεπτο με τα γκολ των Λεστιέν στο 6ο λεπτό, Ντουάρτε στο 31ο και Κάρλος Μπάκα στο 45′.
Η Σταντάρ κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι πετυχαίνοντας δύο γκολ σε 8 λεπτά με το αυτογκόλ του Ντουάρτε στο 52′ και το εύστοχο πέναλτι του Πολ-Χοσέ Εμπόκου βάζοντας φωτιά στα εναπομείναντα λεπτά.
Η Μπρίζ όμως καθάρισε το ματς στο 71ο λεπτό με το γκολ του Βάσκεθ να διαμορφώνει το τελικό 2-4.
Η Μπρίζ ισοβαθμεί με την Ζούλτε Βάρεγκεμ με 43 βαθμούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με την Άντερλεχτ να ακολουθεί με 42 και ένα ματς λιγότερο.