Κλαμπ Μπριζ-Άντβερπ 0-2: Σπουδαίο διπλό με Λαμκέλ Ζε (hls)

Η Άντβερπ νίκησε με κορυφαίο τον Λαμκέλ Ζε, νίκησε με 2-0 την Κλαμπ Μπριζ στο «Μπρέϊντελ Στάντιον» για την 31η αγωνιστική της Jupiler League.

Η Άντβερπ ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο ντέρμπι κορυφής και μείωσε τη διαφορά στους 16 βαθμούς από την πρωτοπόρο Κλαμπ Μπριζ. Με δεδομένο ότι οι βαθμοί στο Βέλγιο διαιρούνται, συνάμα αναζωπυρώθηκε ελαφρά και η μάχη για τον τίτλο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ, μόλις στο 9ο λεπτό, όταν μετά από βολέ του Ντε Βολφ, «κοιμήθηκε» όλη η γραμμή άξονα των γηπεδούχων. Ο Λαμκέλ Ζε, έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε ιδανικά τον Μινιολέ για το 0-1.

Η Άντβερπ διπλασίασε τα τέρματα της με πέναλτι το οποίο κέρδισε στο 40’ όταν ο Μάτα στην προσπάθεια του ν’ απομακρύνει ανέτρεψε τον Μπατουμπινσικά.

Την εκτέλεση ανέλαβε στο 43’ ο Ρεαφέλοφ που νίκησε τον Μινιολέ για το 0-2.

Η Κλαμπ Μπριζ πίεσε είχε την κατοχή και ευκαιρίες, με κορυφαία το σουτ στο δοκάρι από τον Βανάκεν στο 65’, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Στο 89ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λανγκ της Μπριζ για σκληρό φάουλ στον Λε Μαρσάντ.