Γκενκ-Σταντάρ Λιέγης 2-2: Πάλεψε για τη νίκη η Σταντάρ (hls)

Γκενκ και Σταντάρ Λιέγης πήραν από έναν βαθμό μετά την μεταξύ τους ισοπαλία με σκορ 2-2 για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βελγίου.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ καλό ρυθμό παρά το γεγονός ότι έγιναν αρκετά λάθη στην ανάπτυξη εκατέρωθεν. Η Γκενκ απείλησε περισσότερο στο πρώτο ημίωρο με βασικούς άξονες Ονουάτσου και Μπογκοντά χωρίς να βρίσκουν στόχο.

Η Σταντάρ κέρδισε μέτρα και απάντησε με ευκαιρίες από τους Κλάους στο 36ο και Λαίφη στο 37ο λεπτό.

Στο 54′ ο Κλάους έδωσε προβάδισμα στη Σταντάρ ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ίτο ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ιάπωνας πέτυχε και το δεύτερο γκολ της Γκενκ στο 72′, όμως η Σταντάρ επέστρεψε και όχι μόνο ισοφάρισε με κεφαλιά του Μουλέκα αλλά είχε και δοκάρι στο 89′ με τον Άμαλα.