Με ανατροπή η Λόκερεν

Νίκη – ανάσα με ανατροπή (1-2) επί της Γκενκ μέσα στο «Cristal Arena» πέτυχε η Λόκερεν και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας του Βελγικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Νίκου Καρέλη, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς, προηγήθηκε στο 20’ με γκολ του Τροσαρντ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Λόκερεν στο 66’ ισοφάρισε με τον Τέρκι και εννιά λεπτά αργότερα έφερε… τούμπα το ματς χάρη στο τέρμα του Μπόλμπατ.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Γκαλίτσιου (βασικός) πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της και έβαλε ακόμη τρεις πολύτιμους βαθμούς στο… σακούλι της.

Νωρίτερα το ματς της Σαρλερουά με τη Σταντάρ Λιέγης διεκόπη οριστικά είκοσι λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου λόγω ρίψης αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα της Λιέγης προηγούνταν 1-3, ωστόσο οι οπαδοί της ξεκίνησαν να πετούν κάθε λογής αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να διακόψει οριστικά το ματς.