Γάνδη-Άντβερπ 2-2: Καμία δεν το (χ)άρηκε… (highlights)

Γάνδη και Άντβερπ έμειναν στο 2-2 στην «Γκαλάμκο Αρίνα» για την 27η αγωνιστική της Jupiler Pro League.

Ένα αποτέλεσμα που δεν άφησε καμία από τις δύο ικανοποιημένες καθώς δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την ήττα της Κλαμπ Μπριζ από την Άντερλεχτ και να ενισχύσουν την θέση τους ενόψει των play offs για τον τίτλο.

Συναρπαστικό ματς, με εξαιρετικό ρυθμό, χαμένες ευκαιρίες και τέσσερα γκολ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16’ όταν μετά από γύρισμα του Μπράουν ο Γκέρκενς έπιασε τακουνάκι, η μπάλα βρήκε στον Αλντερβάιρελτ και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 23’ σε ανατροπή του Μπατάιγ από τον Καντούς.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οντρέικα για το 1-1.

Τρία λεπτά μετά όμως, στο 28’ πάλι σε γύρισμα του Μπράουν, ο Γκέρκενς με όμορφο πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη συνεχίστηκε ο καλός ρυθμός, οι ευκαιρίες, αλλά η Άντβερπ ήταν εκείνη που τελικά έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κόντρα στην ροή του ματς πάντως, ο Ούντο στο 84’ γύρισε όμορφα και ο Ιλενικενά με πλασέ έκανε το τελικό 2-2.