Έουπεν – Σταντάρ Λιέγης 1-3: Πρώτη νίκη για τους κόκκινους (highlights)

Η ομάδα της Λιέγης ήθελε τη νίκη για να καταφέρει να φύγει από τις τελευταίες θέσεις του πίνακα της βαθμολογίας το Βελγικό πρωτάθλημα.

Με μία από τις πιο εντυπωσιακές “εκρήξεις” στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Σταντάρ Λιέγης έβαλε πολύ γερές βάσεις νίκης κόντρα στην Έουπεν και μάλιστα εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 45+3 με σκόρερ Κάνγκα και με τη σέντρα ο Καβάμπε με ατομική προσπάθεια έκανε και το 2-0. Στο δεύτερο μέρος η Έουπεν έψαχνε το γκολ που θα την βάλει και πάλι στο ματς, έκανε κάποιες ευκαιρίες αλλά ο Σόα στο 75′ έκανε και το 3-0 για την ομάδα της Λιέγης.

Η Έουπεν βρήκε γκολ με τον Φιμπόγκασον που μπήκε αλλαγή στο ματς, με πολύ ωραίο γκολ έξω από την περιοχή στο 80ο λεπτό. Το παιχνίδι θα γινόταν ροντέο και πάλι στο έξτρα χρόνο, ο οποίος ήταν 9 λεπτά και στο 90+2 η Έουπεν σκόραρε κάνοντας το 3-2. Όμως ύστερα από… 4 λεπτά το VAR αποφάσισε πως τελικά υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης, μένοντας έτσι μέχρι το τέλος το 3-1.