Κλαμπ Μπριζ – Σαρλερουά 4-2: Ματσάρα με νικητές του “μπλε” (highlights)

Απολαυστικό θέαμα χάρισαν οι δύο ομάδες με 6 γκολ και περισσότερες από 10 ευκαιρίες για γκολ.

Ένα από τα ωραιότερα παιχνίδι στις μέχρι τώρα αγωνιστικές στο Βέλγιο, ήταν αυτό ανάμεσα στην Κλαμπ Μπριζ και την Σαρλερουά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κερδίσουν ένα ματς στο οποίο βρέθηκαν πίσω στο σκορ δύο φορές. Το τελικό 4-2 ίσως και να αδικεί την Σαρλερουά, που στο 2-2 είδε τον Μινιολέ να σταματά τουλάχιστον 3 φορές τους παίκτες της από το να κάνουν το 3-2 ή και το 3-3.

ΤΟ σκορ άνοιξε με υπέροχο πλασέ στο 5ο λεπτό ο Γκουγιαγκόν, για να ισοφαρίσει στο 27ο ο Τιάγο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ χάρη στο γκολ του Ντράγκνες με την μπάλα να χτυπά στην πλάτη αμυντικού και να πηγαίνει στο “γ’ του Μινιολέ.

Οι παίκτες της Μπριζ όμως βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης από την ωραία γυριστή κεφαλιά του Μέχελε.

Στο δεύτερο μέρος οι ευκαιρίες ήταν πάρα πολλές και για τις δύο ομάδες, όμως το γκολ για το 3-0 το πέτυχε η Μπριζ με τον εξαιρετικό νεαρό μεσοεπιθετικό Νούσα και το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Φεράν για το 4-2 στο 5ο λεπτό του επιπλέον χρόνου.