Αντβέρπ – Γκενκ 1-3: Νίκης πρωτιάς για τους “μπλε” (hls)

Απίστευτα κυνική η Γκενκ πήρε με 3-1 το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στην Αντβέρπ στο Μποζουίλ. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρία γκολ όταν οι παίκτες της Αντβέρπ ήταν αυτοί που πίεζαν κι έχαναν ευκαιρίες για γκολ.

Το 1-0 ήρθε με ένα γκολ απίθανης ομορφιάς από τον Χέινεν στο 13ο λεπτό, όταν κατάφερε να γυρίσει το κορμί του και στείλει την μπάλα στα δίχτυα με ανάποδο ψαλίδι.

Το 2-0 έγινε στο 33′ με αρκετή δόση τύχης όταν ο θηριώδης Ονουάτσου πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στα χέρια του τερματοφύλακα Μπουτέ και μετά στο σώμα του Ντε Λατ και από εκεί στα δίχτυα.

Η Αντβέρπ κατάφερε να μπει και πάλι στο ματς με γκολ του Γιάνσεν στο 43ο λεπτό, ύστερα από ωραία πάσα του Έκελκαμπ και λάθος εκτίμηση της φάσης από τους Βάντερφουτ και Χέινεν, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να πλασάρει για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι η ομάδα του Μαρκ φαν Μπόμελ ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες και τις επιθέσεις αλλά η Γκενκ είχε το γκολ, ξανά με τον Ονουάτσου και πάλι με το κεφάλι, αφού πρώτα η μπάλα πήγε στο δοκάρι. Στο 78ο η μπλε κλείδωσαν τη νίκη, αυξάνοντας τη διαφορά τους από την Αντβέρπ στους 4 βαθμούς και μένοντας πρώτη.