Σερκλ Μπριζ-Σαρλερουά 4-1: Με τεσσάρα είπε αντίο στις επτά σερί ήττες (hls)

Μετά από τέσσερα χρόνια δίχως νίκη, η Σερκλ Μπριζ συνέτριψε 4-1 τη Σαρλερουά στο "Γιαν Μπρέιντελ" και τερμάτισε το σερί των επτά ηττών που είχε από τις "ζέβρες".

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουέντα που πέτυχε δύο γκολ η Σερκλ Μπριζ συνέτριψε την Σαρλερουά με 4-1 και πέτυχε την τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε παιχνίδια στην Pro League.

Ο Ουέντα άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους στο 43′ να χάνουν πέναλτι, καθώς ο Ζοργκάν νικήθηκε από τον Μαγέκι.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Σαρλερουά να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για το 1-1 και αφού δεν το πέτυχε δέχθηκε δεύτερο γκολ με τον Ουέντα να κάνει το 2-0.

Στο 63′ ο Μαρσελέν έκανε χέρι και με καθυστέρηση τριών λεπτών το VAR έδωσε πέναλτι με τον Χέιμανς να μειώνει σε 2-1.

Η άμυνα της Σαρλερουά έκανε σοβαρά λάθη και στο 73′ ο Γκμπόχο μετά από τέσσερα λεπτά στο γήπεδο σκόραρε για το 3-1, ενώ στο 90′ από νέο μεγάλο λάθος των φιλοξενούμενων ο Κέρερ πέτυχε το πρώτο του επαγγελματικό γκολ.