Γκενκ-Σταντάρ Λιέγης 3-1: “Καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο (hls)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σίριελ Ντέσερς, η Γκενκ επιβλήθηκε 3-1 της Σταντάρ Λιέγης, στο πλάισιο της 2ης αγωνιστικής πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Το τελικό σκορ είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Βούτερ Βράνκεν να σκοράρει δις στο πρώτο 15λεπτο, με τον Ντέσερς στο 5ο λεπτό και με τον Τρεζόρ στο 15΄. η ομάδα της Λιέγης μείωσε με τον Ρουμάνο Ντράγκους στο 24΄, αλλά δευτερόλπετα αργότερα η ομάδα της Λιμβουργίας κέρδισε πέναλτι, όταν σε σουτ του Τρεζόρ, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ντεβάλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντρέσερς, ο Μποντάρ έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία κια απέκρουσε τη μπάλα, αλλά είχε βγει εκτός εστίας και ο διαιτητής διέταξε επανάληψη, με τον διεθνή Νιγηριανό να ευστοχεί αυτή τη φορά για το 3-1.

Στην επανάληψη, η Σταντάρ Λιέγης προσπάθησε να γίνει πιο πιεστική, αλλά ήταν ακίνδυνη επιθετικά, με τους γηπεδούχους να έχουν και δύο δοκάρια με τον Πρεσιάντο στο 87ο λεπτό και τον Μουνιός στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.