Σαρλερουά – Σεν Ζιλουάζ 0-3: Διόρθωση πορείας από την πρωτοπόρο (hl)

Επιστροφή στις νίκες για την πρωτοπόρο Βελγίου Σεν Ζιλουάζ, η οποία πέρασε από την έδρα της Σαρλερουά με σκορ 3-0

Δε δυσκολεύθηκε η πρωτοπόρος Σεν Ζιλουάζ να βάλει σε πίεση τη Σαρλερουά στο ματς της 28ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Βελγίου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Μπέργκες, έκαναν το 2-0 με τον Αμάνι στο 38ο λεπτό, ωστόσο η άθλια συμπεριφορά του Βανζέρ στις καθυστερήσεις που χτύπησε εν ψυχρώ στο πρόσωπο τον Οζονγουαφόρ κηλίδωσε ένα άψογο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Μαζού.

Η Ζεν Ζιλουάζ έμεινε με δέκα λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρυσε ο επιθετικός της και στο δεύτερο ημίχρονο έθεσε σε πρώτο πλάνο την υπεράσπιση του προβαδίσματος παρά τη διεύρυνση του.

Η Σαρλερουά αποδείχθηκε ακίνδυνη επιθετικά και οι πρωτοπόροι πέτυχαν στις καθυστερήσεις και τρίτο γκολ με τον Άλεξ Μιλάν για να επιστρέψουν στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τη Σιντ Τρούιντεν που είχε διακόψει αήττητο σερί δέκα αγώνων.