Άντβερπ-Σαρλερουά 3-0: Με περίπατο ανέβηκε στην τρίτη θέση (hls)

Η Άντβερπ με 2 γρήγορα γκολ μέσα σε 2 λεπτά, πήρε προβάδισμα κόντρα στην Σαρλερουά και δεν είχε πρόβλημα να ελέγξει την αναμέτρηση και να φτάσει στην ευρεία νίκη που την ανέβασε τρίτη στο βελγικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Φρέι μετά την εξαιρετική ενέργεια του Μπαλικουίσα στο 12ο λεπτό και 2 λεπτά αργότερα πάλι ο Ελβετός εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μανουέλ για το 2-0 του ημιχρόνου.

Ο Μπαγιό είχε την ευκαιρία στο 22′, αλλά ο Μπουτέζ αρνήθηκε το γκολ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δοκάρι του Ένγκελς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν απειλήθηκαν καθόλου από την Σαρλερουά και έκαναν το 3-0 με τον Σαματά που ήρθε από τον πάγκο, στο 77′.

Στο 86′ ο Γκέρκενς είχε δοκάρι και στις καθυστερήσεις ο Βαν Κλίμπουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπουτέζ, ο οποίος κράτησε το μηδέν